Negyedéves választott kurzusom hallgatóinak figyelmébe ajánlom:
A kurzus tematikája a bevezető előadásban hangzott el.
…”A hatásos távlati kép verseny-szerepet játszik a tervezés piacán. Gyakran kerül a terv-dokumentáció címlapjára. Az egyetemen még csak osztályzatokról, vagy ösztöndíjak sorsáról van szó, később azonban pályázati helyezések, végső soron pedig gondolataink megvalósulása, a megrendelő bizalmának elnyerése függhet tőle!
A perspektíva megelevenedik, ha az épület-témához kapcsolódó jelenetet is tartalmaz. Minden funkcióhoz jellemző figurákat és eszközöket válogathatunk ki. Ezek a helyzetek (életképek) tervezett környezetükbe illesztendő alakokból és tárgyakból állnak.
Életképek létrehozásához az összetevő elemek előzetes tanulmányozása szükséges. Különböző épületfajták távlat-rajzához karakteres figurák, tárgyak és (ezek párosításából) a tervezett funkciókat megszemélyesítő jelenetek rendezhetők meg.
Tételezzük fel, hogy jó a terv és hiteles a távlati kép szerkezete is. Helyesen megválasztott grafikai eszközeinkkel fokozhatjuk megrendelőnkben az érdeklődést! Munkánk akkor igazán hatásos, ha a két-dimenziós látványterv megelevenedik. Perspektívánk szélesre tárja színpadának mélységét. Legyünk képesek saját tervünk perspektíváján biztonsággal elhelyezni néhány léptékadó figurát! Ez meghirdetett tanfolyamunk küszöb-szintje….”
Első házi feladat a Korizók c. mozdulat-rajz négyzethálós felnagyítása - Nagyapám, Lakatos Artúr (1880-1968) festő- és iparművész tanár módszerével. A sziluett-figurák újbóli elhelyezése, a pozitív és negatív formák finom-hangolása, kompozíció egyensúlyának újrafogalmazása a célunk.
Figyeljünk a közökre! Végezetül sötétítsük be (pl. párhuzamos irányú vonalkázással) a hátteret, hogy kiemeljük munkánk önálló részét!
Minta:
Második házi feladat tükörből saját orrunk síkrabontásos vázlata.
Harmadik házi feladat ellenfényes sziluett figura pitt-krétás változta.
Szakállas római férfi-fej gipsz formáján gyakoroltuk a fej részeit.
Mérőegység az orr. A fej szerkezete. Párhuzamos síkú, főiránybeli (perspektívában ellipszisnek látszó) körmetszetek, szemből és félprofilból.
Fekvő orr gipsz mintarajza. Első sziluett-vázlat vörössel, második javító-háló fekete krétával. Fehér kiemelések a drapp nedvszívó papíron.
Az orr síkra bontott befoglaló formája, az elemi gömb tónusozása (Csúcsfény, peremfény, önárnyék, vetett-árnyék, reflexfény helyzete, fehér kiemelések)
MB saját orrát rajzolja Pitt-krétával, tükörből. A fekete vonalháló az előző pirosat javítja.
Profil-skicc Noémiről, kréta. Az orr-magyarázat kísérő illusztrációja. A hajfonat külön tanulmányt érdemel.
A szem kísérő illusztrációja (Anna).
Szeptember utolsó keddjén hatalmas gipsz-fejen gyakoroljuk a síkra bontás technikáját. Az anatómiai formákat képzeletben szögletes lapocskákkal fedjük le, s a metszésvonalakat, a síkok találkozását keressük.
A legjobb munkák szerzői csoportképen szerepelnek. Toll, golyóstoll, filctoll és tusba mártogatott pálcika eszközökkel dolgozunk.
Az óra végén közös értékelés a padlóra kirakott művek felett: mások rajzait is látni nagyon tanulságos! Egymástól legalább annyit tanulunk, mint a tanártól…
Újabb házi feladat: tükörből elkészítendő saját orrunk (szem, száj részlettel tetszés szerint kiegészítve), ügyelve a síkokkal lefedhető, egyszerűsített alap-formára.
3. Balogh Bálint rajza 4.
5. 6. Táncsics Judit rajza
7. Karcagi Balázs rajza 8. Pais Gábor rajza
9. 10.
11. 12. Köves Melinda rajza
13. 14. Keleti Márta rajza
15. Deák Adrienn rajza
MB háromszínű kréta-rajza pitt-krétával, szürke alapon: az első vázlat vörössel, a második, javító kontúr feketével készül.
Végül a csúcsfények fehér kiemeléssel kerülnek a gömbformákból összeállított fejre.
Minden újabb szín új megfigyeléseket jelent – a vonalháló elődjére támaszkodva szövődik.
Herkules-napi munkák:
Tace Pao az előzményekről és az aznapi mintákról. Mellette Farkas Zsófia rajza. (Bálint felsóhajt: “Elszoktattak minket a rajzról!”…)
Herkules legyőzői: akik ma este A-sok lettek. Rajzaik reprodukciója jutalmul szinte azonnal felkerül a világhálóra!
Karcag Balázs toll-rajza. Kovács Kati rajza
Meczner Tímea rajza. Szodorai Tímea, filctoll
MB-bevezető demo-rajza az alak szerkezetéről: tengelyek elmozdulása kontraposztó esetén. Háttér-belemetsződések segítik a kontúrrajz szerkezeti felépítését. Negatív foltok (láb-köz, könyök-háromszög), lábfej sámfa-idoma…
Egy faun délutánja: körbeüljük a táncos mozdulatot. 5 – 10 – 15 percenként (megbízott időmérőnk csengetésére) néhány hellyel arrébb mozdulunk. Kipróbáljuk az elkenéses szén-technikát, amellyel hirtelen tónusozás lehetséges.
Táncoló faun. Háttérben a bevezető előadás rajztechnikai bemutatója. A rögtönzött kiállítást paravánokra erősítettük:
Barna tollal előrajzolt akvarell. A tinta helyenként oldódik.
Ecsetrajz, barna lavírozással, Sanguine-kréta síkfelbontással.
Szines tusok, ecsetrajz nem-fehér alapon, fehér kiemeléssel.
Fehér tus rajztollal – fekete tollrajz kiemelése, zöldes alapon.
Foltsűrítéses filctoll-rajz (linó-hoz). Lavírozott filctoll (Santorini)
Barna tus és vízzel higított változata a gyors tónusozás eszköze.
München, Karlstor – Sárgás alap, mártogatós rajztoll, lavír.
Lavírozott kék tintás modellrajz.
Lavír, színes tus – oldódások. Fekete Pitt-kréta.
Tiszta vonalas toll, helyi kontraszt-kezdeményekkel.
Szines ceruzás tollrajz, sötétzöld alapon (Sárospatak, 1986)
A bemutatót kroki-forgószínpad követte:
Soltész László krokija. Karcagi Balázs szén-rajza
Soltész, Orbán, Karcagi – a legjobb faun-krokik tulajdonosai.
Orbán Ágnes mozdulat-rajza. MB: Sziluett-minta Juditról
Szines Pitt-krétás együttrajzolások a faun körül: minden oldalról mozgalmas a sziluett. Visszatérő korrekciós motívumok: a végtagok tengely-állásai, a vállakra fektetett (mérleg-kar szerű) erősen megdöntött érintő, a lábak közti átlátás negatív foltja (A-betű, egyszerű geometriai formákra szedhetjük szét), a törzsbe írható, jól kifeszített S-vonal, a lábfejekre illesztendő érintő (vetett árnyék csíkja)… Általános kompozíciós problémák – a fej fölé nyújtott kar is férjen el a papíron!
MB-krokik három színű krétával.
Októberben élő modellt rajzolunk. Édesanyám karosszékben ülve - három oldalról. Egy-egy beállításon fél óráig dolgozunk.
A szögletes karosszék keretet ad a figura felvázolásához. A háttér panel-osztásai szintén segítenek abban, hogy eltaláljuk a sziluett íves vonalait. A világos felsőtest ötszögű alakzat. A szoknya sötét tömege egyetlen hasábként fogható fel, amelynek tömbje a térdekre fektetett érintő mentén törik. A kezeket egyujjas kesztyűként ábrázoljuk ebben a fázisban. A szék lábai köré a padlón négyzet írható.
Pitt krétás kroki, fehér kiemeléssel. Filc-toll vázlat szemből.
Legsikerültebbek ma Szurdi László tónusozott szén krokijai.
Kalapos Nóra: fej-rajz október végén, igazi modellel.
Így rajzoltunk lelkesen keddenként este 5-7-ig, a K. III. III-ban:
Tanári bevezető: profil és félprofil, felületkövető vonalhálóval, patronos töltőtollal. Az arc részei, a fej szerkezete, metszetek…
A munkákat - kiterítve a padlón - az óra végén közösen értékeljük: ki-ki lássa szomszédja dolgait is! (Ma Nóra segített válogatni.)
Csoportkép a legjobb esti rajzok készítőivel, középen Nóra.
Novembert Krisztina ülő figurájával kezdtük.
A karos-szék kerete és a háttér paneljai hozzájárulnak az alak szerkezeti felépítéséhez. Gondosan figyeljük meg a háttér-belemetsződéseket!
Negyedévesek Krisztinát rajzolják. Egy-egy mozdulat kb. 40 percig tart. A második kép profilból készül – a mozdulat megemelt sarokkal mozgalmasabbnak bizonyul. A csizma formáját könnyebben eltaláljuk, mint a cipőét. Az elegáns kéztartást sok rajzosnak sikerül megragadni.
MB demo-vázlatai, szürke alapon fekete pitt-krétával. A második mozdulatnál a fények fehér krétával vannak kiemelve. A vázlatot kisebb méretű toll-rajz követi, amelyen a részletek közelebbről kidolgozhatók. Egyes tónusok a Helyi Kontraszt elmélete szerint rögtön bejelölendők – kidolgozásuk (felületkövető vonalkázással, átmenet képzéssel) későbbre marad.
Szükség esetén alácsúsztatott pót-lappal megtoldható a kompozíció. Utólagos ragasztás nem elegáns – de néha muszáj helyrebillenteni az elcsúszott kezdést! Gyakori hiba, hogy túl nagyra rajzoljuk azt, ami figyelmünket legjobban leköti.
A legsikeresebb diákrajzok: ma este Kata nyert.
A nyertes rajzok szerzői és Krisztina csoportképen.
A szünetben Kata kéztartását rajzolom tollal.
Álló kroki napja: mindenkire sor kerül, pörög a rulett-kerék!
A teremben találtunk egy létrát: fokai nagyban támogatták a figura szerkezeti felépítését.
Csoportkép MB negyedéves kedd esti kurzusáról: ilyenek voltunk 2010-ben!
Óra végi közös értékelés, kiterítve a padlón.
Az álló-kroki szeánsz vezető csapata.
Novemberi ülő-kroki: létra és hokedli, háttérben zöld drapériával, a mozdulatok sorrendjét megint a megpörgetett szerencse-kerék dönti el. Ma este (elsős és harmadéves) vendégeink is vannak – ÜG tanár úr (aki egy szobabútor-elemért nyit be hozzánk) valamiféle meditációs kurzusnak gondol minket, olyan csönd van rajzolás közben.
Hertel Anna (harmadéves vendég) egyetlen lapra sűríti az összes mozdulatot.
Soltész László bravúros lavír krokija. Gratulálok!
Az ülő-kroki este győztes triója.
MB demo-rajzai menet közben felkerülnek a panelre. Óra végén közös értékelést rendezünk.
Oktatói módszerem szerint együtt rajzolok diákjaimmal, helyemet folyton váltogatva körükben. Hol itt, hol ott szólok hozzá a készülő művekhez. Ha szükséges, magam mellé ültetem a kiszemelt tanítványt, hogy lássa, mi az általam követett (nem kötelező, csak ajánlott) rajzolási sorrend.
Filctollhoz kisebb rajzlap tartozik. Bemelegítő színes pitt vázlatok A/3-mas méretben. A második szín az első nyomán haladva szinte megerősíti a kontúrt.
A környezeti belemetsződések támogatják a figura szerkezeti felépítését. Hasznosnak bizonyulnak az egyenletesen kiosztott létrafokok. A háromlábú ülőke döntött lábai (kúp alkotók) köré a padlón kör lenne írható.
Záró-krokik, főleg ülő mozdulatokat választottunk.
A féléves munkák gyűjteményét füzetbe szerkesztjük. A címlap tartalma az ábra szerint, sikerültebb rajz-részlet is szerepeljen középmezőben (négyzet vagy medál formában), ami a figyelmet magára vonja.
A kihajtható (A/3 méretű) színpadkép a krokik kollázs-technikával összeállított együttesét mutatja be. Kompozíciós elvek a minta szerint: tekintetek összefonódása, végtag-tengelyek folyamatos vonalban, szerkeszthető közök egyensúlya, pozitív és negatív formák játéka, nagyított-kicsinyített sziluettek sorolása, tükrözése, forgatása.
Szabad egy mondatos leírást is hozzátenni az élőképhez – a hátteret színnel, tónussal, grafikával mélyíthetjük. Beadás dec. 6-án (ill. csekkel 17-én). Köszönöm a lelkes munkát, a Viszontlátásra…