A vázlat nem kész rajz, nem is fotó realista pillanatkép, a részletek kidolgozását hagyjuk a következő munkafolyamatra! A jó vázlat az építészeti részleteket összefogva, a tér, tömeg lényeges alkotóelemeit keresgéli. A szerkezet elsődleges elemeit fedezi fel.
https://picasaweb.google.com/110528220350554123188/Mozgofilmek#5709689227219053858
Fázisrajz rövidfilmként is elkészült a bejárati előtér vázlatának rajzolási sorrendje.
A díszlépcső közbülső pihenőjéről felfelé tekintve. A tér leglátványosabb eleme: a széles mellvéd-korlát fedköve.
A lépcsőkarok rafinált elrendezése a plafonon visszaköszön.
A lépcsőtér elemzését l. a szerző “Opera térrács” c. füzetében (amelyet az Opera blogjában tett 2010-ben közzé). Szimmetriatengelyén át tükrözéssel megduplázott háromkarú lépcsőről van szó. Figyeljük meg, hogy egy kar emelkedése a szintmagasság harmada!
A többszörösen hajlított lépcsőkorlát ívét szakaszosan, az előzetesen gondosan megfigyelt háttér-metszékekre támaszkodva követjük. Mi mibe metsz bele? Legyünk tisztában az alaprajzi elrendezéssel! A korlát a dísztér fő attrakciója. A közeli térfalakat homlokzatként, vetületeikben, szemből is érdemes tanulmányozni.
Lépcső-skiccek filctollal. Tilos az összes baba megrajzolása, ebben a fázisban. Viszont bemelegítés-képen egy közeli ismétlődő elem részletrajza inspiráló.
A nagy tér mint felnagyított szoba-sarka is felfogható, amelyet pedig az eddig tanultak alapján egy négyzethálós nagykocka belsőre vezetünk vissza. Könnyű kezű vázlataink sorozatával jutunk el a nagyrajzhoz.
Oszlopok közötti átlátás. Tónusozást előlegezi a takarásos perspektíva – a vonal megszakad, túloldalon kibukkan. A rajz látszólagos mélysége fokozódik. Ehhez a vázlathoz is tartozik fázisrajz-mozgófilm. Kövessék figyelemmel a rajzolási sorrendet!
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése