2010. március 19., péntek

Panoráma bővített kockaráccsal

Kivételes esetekben felmerülhet látómezőnk tágításának igénye.

Vajon egyenesek maradnak-e a befoglaló kockaháló rúdjai panoráma esetében?

bazilika-oldalhajo-tengely-kreta Bazilika-oldalhajo-osszerakva_thumb[4]

Képkivágás-kereső vázlat színes krétával.

Első eset: a budapesti Bazilika impozáns kupolaterének látványát oszlop-lábazattól kupola-koronáig egyetlen rajzlapba sűrítjük. Legalább három szokványos látókúpot használunk.

mb-mer-elore latokup-illesztes-profilbol

Először egyenesen előre, majd feljebb tekintünk.

mb-mer-fenn gombszelet-kepsikok

Nyakunkat vízszintes tengely körül billentve, tekintetünket megemeljük.

Ilyen módon látómezőnket az egyik főtengely mentén kiterjesztjük. Sávos panorámát kapunk. Foltokból összerótt képsíkunk nyolcad-gömb szeletre hasonlít.

also-harmadkozep-harmad 

Előre nézve: kereszthajó-oltár.  Feljebb tekintve: kupolatér. Fényképből kettő elég, de rajzoláshoz legalább három normál látókúpot használunk (lásd oldalnézet).

Sv  Sv-jelolve Sv-2-jelolve

Magassági skála építése a kiterített gömb-szeleten. Választott egységünk a szemközti kereszthajó négyzetes foltjának magassága. A vörös oszlopot ceruzával (kézzel), nyújtott karral befogjuk. Ez lesz a teljes magasság ötöde. Íves mérő-képsíkunkon e mércével lépegetve, ötödszörre érjük el a kupola-belső foltját fentről határoló innenső boltöv peremét.

 Sv-3   DSC00033

Sávos panoráma szerkezetépítésének fázisai a Bazilikában (lavírozott vázlat tollal).

 Kupola-sarok Kupola-sarok-festett

A kupola tambur-palástja: az égtáj-negyedeket szoborfülkék hangsúlyozzák. A fülkék közti sávot három (egyenként két négyzetnyi, téglalap-alakú) lizéna-mező tagolja. A szélső fél-oszlopok erős dőlése a harmadik iránypont helyzetét sejteti valahol fenn, a zeniten.

mb-ecset-Bazilika-lenez

Az ecsetrajz szerkesztéseinek lépései:

1-Fuggoleges-skala-fent-lent  2-oldalhajo-lent 3-Sv-reszletei

A lavírozott tollrajz korábbi tanulságait felhasználva, a magassági skála ötödölésével, szakaszosan készül a közép-sáv. A padlóra kiterített lap alsó és felső peremétől befelé lépegetek. A részletek egymást erősítik.

4-feher-kiemelesek  

A főbb tónusviszonyokat a helyszínen néhány, tubusból kipréselt,  ujjal elkent fehér folt rögzíti. (A részletes kidolgozás otthoni munka.)

2010-Bazilika-ecset-gouache 

Sávos panoráma video-klippen is követhető – a kamera látószögének emelésével a szélső függőlegesek ívesen összehajolnak.

Mandula

Panoráma-rajzunk talán legkényesebb része a tambur- és kupolabelső (majdnem szimmetrikus görbékkel közrezárt) foltja. Ezt a világos mezőt alsó és felső ívek határolják. Érdemes egyenként tisztáznunk e görbéknek jellegét, mégpedig a befoglaló kockarácsban elfoglalt pozíciójuk szerint!

Szétválasztva az egyes körök ill. kör-darabok érthetőbbek.

 mandula-1 mandula-2 

Az alsó ív (a kupolatér, azaz a tambur alapköre) vízszintes síkban elhelyezkedő teljes kör.

A felső ív (a kereszthajó fejünk fölé tornyosuló boltíve) függőleges síkban futó félkör. Oldalhajóban (az egyszerűség kedvéért a középtengelyen) állva, s felfelé tekintve, a felső ív látszólag belevág az alsó ívbe.

A sémák ideálisan elkülönített kocka-állásokat mutatnak be: talp-kör, oldallap-kör, majd a kettő együtt, végül a takarásos variáció.

mandula-3mandula-4

Kikereshetjük azt a különleges nézőpontot is, ahonnan a két görbe éppen érinti egymást. Általános példánkban a függőleges síkban futó boltív rátakar a vízszintes síkban futó alapkörre.

Ismét segített rajtunk a kockarács-analógia. A szabadkézi rajzosnak másképpen kell látnia, mint a laikus turistának – a tagozatok egyszerűsítésével, az eltakart formák megjelenítésével, az alakzatok elemzésével szerkeszt.

kupola-resz

Kupola-részlet a Bazilika-ecsetrajz vörös alapon c. gouache-ból.

 

Második eset: a Nemzeti Múzeum szabályos lépcsőterének oldal-galériájából egyszerre mutatjuk be a hasáb-szerű tér előttünk, alattunk, felettünk s oldalunkra eső építészeti elemeit. Tekintetünk három-négy-öt normális látókúpot befogva irányul előre, lejjebb, feljebb, oldalvást… Nyakunkat függőleges síkban billegtetjük, vízszintes irányban elforgatjuk.

A látókör kétirányú kiterjesztése részleges panorámát eredményez. Összetett képsíkunk negyed-gömb szeletre hasonlít.

Harmadik eset: teljes panoráma. Nagy tér közepéből előre tekintve, majd oldalvást jobbra-balra, aztán föl-le, nyakunkat négy irányban, két tengely mentén mozgatjuk. Ehhez az előbbi esetek áttükrözésével jutunk el a gyakorlatban. Megvalósulásához olyan központi elhelyezkedés szükséges, ahonnan előre, jobbra, balra, fel és le egyaránt tágas kilátás nyílik (pl. egy plaza galériája).

A látókör minden irányú kiterjesztése teljes panorámát eredményez. Összetett képsíkunk fél-gömb szeletre hasonlít.

Gyakran feltett hallgatói kérdés, hogy hová kerüljenek az iránypontok nagytér-ábrázolási feladatoknál?

Ilyenkor egyetlen lapon a lehető legtöbb térhatároló felület ábrázolandó. Nagy térben állva, szemünk részekből állítja össze a teljes képet. Pillantásunkkal szakaszosan letapogatjuk a falak, a padló, a mennyezet sarkait. Tudatunk különböző látókúpok eredményeiből szerkeszti a panorámát.

Vizsgálódásunk idejére helyettesítsük a látványt befoglaló kockaráccsal!

Minden tárgy és tömeg köré befoglaló kockarács írható. Minden tér kitölthető olyan negatív formával, amire az előző mondat érvényes. Az építészeti szabadkézi rajz egyes fejezeteinél hasznunkra válik, ha a teret négyzethálós nagykocka-belsőként értelmezzük.

A megoldáshoz rakjuk össze a panorámát részeiből! Az egyszerű részleteket hagyományos kocka-helyzetekkel modellezzük.

parhuzamos-helyzet-szin

A) Párhuzamos helyzet szemből: egy iránypont.

alt-helyzet-Ip-allitas-szin

B) Általános (közel átlós) helyzet két iránypontot eredményez.

Állítsuk be az előbbi hagyományos helyzeteket úgy, hogy a szemközti (A) és az általános, majdnem-átlós-helyzetű (B) kocka összemontírozható legyen, azaz legyen egyik iránypontjuk közös !

kombinalt-szemkozti-oldalso-helyzet-szin

A+B) Szemközti és oldalsó helyzet kombinációja. Az eredetileg vízszintes rudak az összemásolt perspektíván törtvonalat mutatnak.

harom ketto-Ip-szin

C) Oldalról, alulról nézett kocka-helyzet: három iránypont.

padlohorizont-negyedgomb

A kockarács további kiterjesztését  (a szokásos átlós módszert alkalmazva) sorolással és tengely-irányú tükrözéssel valósítjuk meg. A törtvonalat mintázó rudak fokozatosan ívekké alakulnak.

teljes-gomb-szem-szinezve

Tükrözéssel létrehozott teljes panoráma. A kezdetben egyenes vonalakkal megrajzolt rész-kockák  panoráma-összességükben íves átrajzolást kívánnak.

A csupa egyenes vonallal operáló, hagyományos perspektíva-elmélet csak egy-egy szokványos látókúpon belül érvényes a kockahálóra.

Összetartás-tapasztalatunk szerint a szélső-ferdék, mint szögszárak által közrefogott köztes ferdék nyalábja egy-egy távoli szög-csúcs - mint iránypont - felé mutat.

szemkozti oldalvast-szin

A+B) Oldalirányba bővített kockaháló görbülő élei

Tudatunk elismeri, hogy pl. a nagykép szélein lévő, azonos magasságban s térbeli mélységben lévő (eredetileg vízszintes) elemek összetartoznak, hiszen középen lévő társuk révén kapcsolódnak. Előre nézve előbb így (vízszintesnek), oldalt nézve viszont utóbb úgy (ferdének) láttuk őket. A két eredmény sehogyan sem esik egy vonalba!

Amikor tekintetünkkel széltében-hosszában végigpásztázzuk a panorámát, azaz mezőről mezőre araszolunk, rajzunkon csak úgy tudjuk összeróni a látókúpokat, hogy a hagyományos kockarács éleit meggörbítjük.

elore-oldalra-felnezve-szin

A+B+C) Oldalvást majd fokozatosan felfelé bővítjük látóterünket. Egymáshoz kapcsolódó kockák segítségével következtethetünk az iránypontok helyzetére. Az élek inkább ívesek, mint egyenesek. Aki minden áron mindent látni akar, mondjon le az egyenesekről! Az ábra fejre állítva a mélybe tekintést modellezi. Szerkesztésnél a hátsó négyzetlapok hihetőségére törekedjünk!

lent fent-szimmetrikus

D) A fentiek tükrözése. Ha elég nagy a papír, és hajlandók vagyunk meghajlítani a kockarács egyeneseit, a valóság párhuzamosai belekényszeríthetők a vonatkozó iránypontok fókuszába.

elore-oldalra-tukrozve-szin

E) Az előző eset forgatása. Kockahálónkat fokozatosan bővítjük: előre, oldalt, felfelé és (tükrözéssel) lefelé is. A tompaszögű szakaszok ívvé hajolnak.

Miközben a rajzon folyamatos vonallá próbáljuk összevonni a korábbi rész-megfigyelések törtvonalú szakaszait, megbizonyosodunk arról, hogy ezek csak ívvel hozhatók össze. Még a központi kocka-elemen is kimutatható enyhe görbület az utólagos átrajzolásnál .

A végső összetartások óriáshorizonttal szakaszosan ellenőrizhetők.

teljes-panorama-szin

F) Az előző helyzet újabb tükrözése. Teljes panoráma modellezése kockaráccsal

Kísérleti példánkban a látómezők összetoldásakor (továbbá a tükrözéseknél esedékes átrajzolás alkalmával) rendre megbizonyosodhattunk arról, hogy a rácsozat csomópontjaihoz tartozó tompaszögek finom ívbe simulnak. Azonos rúdhoz tartozó szélső szakaszok csak így köthetők össze.

Összefoglalás

Forgassa nyakát, ki hasábban állva minden térfalat látni akar! Amikor látókörünket a teljes kockahálóra kiterjesztjük, az egyes kockákat képtelenség tisztán egyenes szakaszokkal ábrázolni. Látómezők összetoldásakor a befoglaló kockarács törtvonalú szakaszai ívekhez simulnak. Az iránypontok helyére az egyes rész-kockák elkülönített elemzéséből következtethetünk.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése