2012. február 26., vasárnap

Tonett tollal

Korábbi tanulmányainkban is foglalkoztunk már magányos szék rajzolásával (szögletes testek és a tónusozás határán). Az elmélet most is igaz (MB: “Székrajz szöveggel” – bevezetés a bútorrajzba). Hasznos a vetületi előkészítés, a kockarácsba foglalás, stb. Emlékeztetőül idézem az 1985-ös füzet címlapját:

1

1 – Részemről a friss beállítást az ülőlap hajlított pereménél kezdem, a szerkezeti elemeket valós tömegükkel (azaz rögtön legalább két kontúrral) ábrázolom.

Az átlátások, közök gondosan megfigyelendők. A bútorrajz a közök, negatív foltok mozaikjaiból belülről kifelé lépegetve is felépíthető. Ezt a módszert neveztem el “részlethalmozásnak”.

mb-demo-tonett

2

2 –A vázlat nemcsak a befoglaló forma kontúrjából áll. Az első vonalháló szerves része a vetett árnyékok,takarások, környezeti- (háttér-belemetsződések) is.

A szék-lábakhoz mindig tartozik valamennyi vetett-árnyék .

tonett-sujet

Mai beállításunk emlékképe. A háttér együtt fejlesztendő a főtémával. A tónusozás előfeltétele, hogy a mozaikok összehasonlítható szomszédságában legyenek.

34

3 - Kerüljük el azt a kísértést, hogy túl hirtelen besötétítünk egy-egy lábat. Ez csak addig igaz, amíg a rúd világos háttér előtt fut. Amint a háttér sötétre vált, a ugyanannak a rúdnak a képsík-mozaikja kivilágosodik. Ez a Helyi Kontraszt jelensége.

mb-masodeveseimb-masodevesei tonett-sujet

Másodéves építészhallgatók bútort rajzolnak. A tárgyrajzolás kurzust érdemes drapéria-témával kezdeni. Tekintsük meg a folyamatról készült mozit is!

5DSC09601

Végül mindenki belelendül s egyéni alkata szerint fejezi be a csendéletet. A rajzok távol kerülnek a fotográfiától s a kötött iskolás helyszíntől. Demo-vázlatom hátterét felül egy vasárnapi ablakrajz részlet egészíti ki (Ellenfény pászmák a befagyott Kiságon).

Balog-ZoltanBujdoso2Bujdoso-DaviddiakrajzDSC09595DSC09596DSC09597DSC09598Zsebok

2012. február 16., csütörtök

Opera kroki fázisai

A vázlat nem kész rajz, nem is fotó realista pillanatkép, a részletek kidolgozását hagyjuk a következő munkafolyamatra! A jó vázlat az építészeti részleteket összefogva, a tér, tömeg lényeges alkotóelemeit keresgéli. A szerkezet elsődleges elemeit fedezi fel.

DSC09570

https://picasaweb.google.com/110528220350554123188/Mozgofilmek#5709689227219053858

Fázisrajz rövidfilmként is elkészült a bejárati előtér vázlatának rajzolási sorrendje.

DSC09571

A díszlépcső közbülső pihenőjéről felfelé tekintve. A tér leglátványosabb eleme: a széles mellvéd-korlát fedköve.

DSC09572

A lépcsőkarok rafinált elrendezése a plafonon visszaköszön.

lepcsoter-szerkopera-plafon

A lépcsőtér elemzését l. a szerző “Opera térrács” c. füzetében (amelyet az Opera blogjában tett 2010-ben közzé). Szimmetriatengelyén át tükrözéssel megduplázott háromkarú lépcsőről van szó. Figyeljük meg, hogy egy kar emelkedése a szintmagasság harmada!

opera-kroki-nagylepcso2008-Opera-belso-ablak-lavir

A többszörösen hajlított lépcsőkorlát ívét szakaszosan, az előzetesen gondosan megfigyelt háttér-metszékekre támaszkodva követjük. Mi mibe metsz bele? Legyünk tisztában az alaprajzi elrendezéssel! A korlát a dísztér fő attrakciója. A közeli térfalakat homlokzatként, vetületeikben, szemből is érdemes tanulmányozni.

opera-skicckorlatmetszet (2)

Lépcső-skiccek filctollal. Tilos az összes baba megrajzolása, ebben a fázisban. Viszont bemelegítés-képen egy közeli ismétlődő elem részletrajza inspiráló.

Opera foyer interiormellved-babak (2)

A nagy tér mint felnagyított szoba-sarka is felfogható, amelyet pedig az eddig tanultak alapján egy négyzethálós nagykocka belsőre vezetünk vissza. Könnyű kezű vázlataink sorozatával jutunk el a nagyrajzhoz.

DSC09570

Oszlopok közötti átlátás. Tónusozást előlegezi a takarásos perspektíva – a vonal megszakad, túloldalon kibukkan. A rajz látszólagos mélysége fokozódik. Ehhez a vázlathoz is tartozik fázisrajz-mozgófilm. Kövessék figyelemmel a rajzolási sorrendet!

 

English version.